Velké turné Bamberských symfoniků po německých městech a Spojených státech vrcholí 24. dubna v newyorské Carnegie Hall.
Český dirigent Jakub Hrůša si připíše zdolání další mety ve své kariéře: nyní ho čeká debut v legendární koncertní síni Carnegie Hall. „Vystupoval jsem snad už ve všech významných světových sálech, ale v Carnegie Hall jsem měl dosud tu čest několikrát být jen jako posluchač,“ říká Hrůša a pokračuje: „Jsem šťasten, že v tomto kultovním sále poprvé vystoupím právě se svým orchestrem, s nímž máme zažitu tu nejharmoničtější spolupráci, a s programem, který dokonale vyhovuje mému i jejich naturelu.“
Bamberští symfonikové v čele s Jakubem Hrůšou zahrají Preludium k Wagnerovu Lohengrinovi. Právě to je opera, kterou Hrůša s velkým úspěchem dirigoval v Královské opeře Covent Garden, kde byl nedávno jmenován hudebním ředitelem. Dále během koncertu zazní Brahmsova Třetí symfonie. Ta je nejkratší z jeho čtyř symfonií, o to víc oplývá emocionální působivostí a mistrovskou stavbou. Jako sólistka vystoupí brilantní francouzská klavíristka Hélène Grimaud v jediném klavírním koncertu Roberta Schumanna, oblíbeném díle období romantismu. Koncert uzavírá Wagnerova předehra k Tannhäuserovi. K tomu Jakub Hrůša uvádí: „Sestavení pořadu odpovídá programové řadě Carnegie Hall, která se věnuje Výmarské republice. Konkrétní pořadí se inspiruje typickými programy Gustava Mahlera coby dirigenta, umělce, který řídil také nepřímého předchůdce Bamberských symfoniků, orchestr Německé opery v Praze. Gustav Mahler téměř vždy zakončoval své programy smysluplně efektní předehrou. Tannhäuser je v tomto smyslu přímo ideální kus.“
Se shodným programem vystupují Bamberští symfonikové během čtrnácti dnů na celkem osmi koncertech. Jako klavírní sólisté se na turné střídají dva umělci: vedle Hélène Grimaud je to český klavírista Lukáš Vondráček. Kromě koncertů na německé půdě dosud vystoupili například na Islandu, v americkém Bostonu, čekají je ještě koncerty ve Washingtonu a v Moss Arts Centru ve Virginii.
Carnegie Hall bývá označována za jednu z nejvýznamnějších hudebních síní světa. Právě zde dne 16. prosince 1893 proběhla premiéra Dvořákovy Novosvětské symfonie.
Jakub Hrůša se vrací do USA v krátké době už po několikáté za sebou – v roce 2024 to byly lednové koncerty s Newyorskou filharmonií a následovala březnová půlměsíční rezidence v Chicago Symphony Orchestra.
Pražské publikum uslyší Jakuba Hrůšu společně s orchestrem Bamberských symfoniků v září na festivalu Dvořákova Praha, kde společně provedou několik koncertů, včetně unikátního open air koncertu dne 11. září. Pod taktovkou Jakuba Hrůši spojí síly Česká filharmonie, Bamberští symfonikové a zahrají Mahlerovu Sedmou symfonii přímo na místě její původní premiéry.