Šéfredaktoři světových hudebních časopisů a zástupci mezinárodních kulturních institucí vybrali dvě z letošních nahrávek dirigenta Jakuba Hrůši pro nominace na ceny ICMA.
Dirigent Jakub Hrůša, který získal čerstvě nominaci na americké ceny Grammy za album Bohemian Tales, byl vybrán porotci ceny ICMA pro nominace v kategorii Symfonická hudba s dvěma nahrávkami. Jde o Smetanovu Mou vlast, kterou nahrál s Bamberskými symfoniky, a dále Sukovu symfonii Asrael ve spolupráci se Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu.
„Potěšující je, že nominace přicházejí pokaždé za jinou nahrávku,“ říká Jakub Hrůša. „To, doufám, potvrzuje stabilní vyrovnanost kvality.“ A k jednotlivým nahrávkám poznamenává: „Je úžasné, že nominaci získává Asrael, dílo Josefa Suka, které se těší v mezinárodním měřítku čím dál většímu úspěchu. Byl jsem hrdý na to, jak jeho hudba zazářila při mém koncertě s fantastickým Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu, kde skladbu hrál naposledy jejich tehdejší šéfdirigent Rafael Kubelík na začátku 70. let. Díky síle této kompozice jsem před dvěma lety mohl triumfovat i já osobně jako ambasador české hudby. Byl to krásný večer.
A Smetanova Má vlast? Naše loňská nahrávka s ´mými´ Bamberskými byla natočena metodou ´direct to disc´ a přísně analogově, na pár mikrofonů. Na snímku není jeden jediný střih, jediná úprava zvuku, jediná umělost. Výsledek byl ryt rovnou do masteru desky tak, jak jsme ho v ten okamžik hráli. Než jsem zažil tento hvězdný nahrávací okamžik svého orchestru, nevěřil jsem, že to je možné. Překvapeni byli i producenti. Bylo to vrcholné sepětí všech sil každého jednotlivce. Deska je vizitkou našeho orchestru v díle, jímž jsme o pár měsíců dřív zahájili Pražské jaro. Naše turné po Evropě, zakončené na londýnských Proms, přispělo k síle onoho nahrávacího okamžiku.“
Soutěž International Classical Music Awards (ICMA) je každoročně otevřena všem audio a audiovizuálním nahrávkám vydaným v daném období ke komerčním účelům s mezinárodní distribucí. Členy poroty jsou šéfredaktoři prestižních hudebních časopisů a zástupci významných kulturních institucí z Německa, Turecka, Belgie, Maďarska, Chorvatska, Velké Británie, Itálie, Švýcarska, Ruska, Lucemburska, Polska, Finska, Rakouska a Španělska (Crescendo, Andante, Musica, Pizzicato, Das Orchester, Scherzo, Musik & Theater ad.). Ceny se udělují celkem v šestnácti kategoriích. Porota oceňuje u nominovaných nahrávek kromě výjimečného uměleckého přednesu i nápaditost ve výběru repertoáru.
Ceny International Classical Music Awards (ICMA) jsou udělovány pravidelně od roku 2011 poté, co nahradily ocenění MIDEM. Vítězové budou oznámeni 20. ledna příštího roku.